Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up



Thematical Photos

Stąd do przeszłości

W każdym mieście zdarzaja się pojazdy które jeżdżą po nim bardzo długo, są to żywe skamienialiny, które upamiętniają historię.

Photos

1952 - Sanok, hala produkcyjna Sanockiej Fabryki Wagonów "Sanowag". Fabrycznie nowy autobus Star N52 opuszcza linię montażową. W tle infrastruktura zakładu, przy użyciu której w latach 1952-1957 montowano te pojazdy, "gołe" szkielety kolejnych nadwozi i fotele pasażerskie. Zdjęcie: Centralna Agencja Fotograficzna (CAF); ze zbiorów Michała Kozińskiego.
Author: zadzior

Comments: 5

1952 - Sanok, hala produkcyjna Sanockiej Fabryki Wagonów "Sanowag". Ręcznie montowane karosereie autobusów Star N52, zabudowywane na drewnianych szkieletach. Zdjęcie: Centralna Agencja Fotograficzna (CAF); ze zbiorów Michała Kozińskiego.
Author: zadzior

1 may 1956 - Ostrowiec Świętokrzyski. Jak widać był to "bardzo duży autobus". Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 3

1 may 1956 - Ostrowiec Świętokrzyski. Proszę o pomoc w ustaleniu lokalizacji jak i pojazdu. Coś mi się zdaje, że to Mikrus. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 4

1958 - Młynek Janiszewski, pętla. Skan z książeczki "40 lat MPK Radom", którą dostałem kilka dni temu od dziadka - emerytowanego kierowcy.
Author: Jelcz970

Comments: 4

1960 - Radom, dawny dworzec linii podmiejskich. Daty nie jestem w stanie ustalić, wiem jedynie, że to lata 60'. Skan z książeczki "40 lat MPK Radom", którą dostałem kilka dni temu od dziadka - emerytowanego kierowcy.
Author: Jelcz970

Comments: 4

april 1965 - Warszawa, trasa W-Z. Zdjęcie pochodzi z tygodnika 'Motor' z 11 kwietnia 1965. (fot. E. Gąsiorek). Proszę o pomoc w uzupełnieniu danych wagonu.
Author: Janek1236

Comments: 3

1968 - Radom; ul. Kusocińskiego; właściwie dopiero co powstałe osiedle XV-lecia PRL; linia 6 lub 7.
Taką oto pocztówkę otrzymała moja mama (będąc małym dzieckiem) od swoich rodziców kiedy była na koloniach letnich. Z mojego dzisiejszego punktu widzenia dobór kartki okazał się bardzo trafny.
Jest to jedna z trzech historycznych ciekawostek w kolorze dotycząca MPK Radom z mojej strony. Przez ostatnich kilka lat schowały się one jakoś w domu, a dziś się odnalazły.
Autorem zdjęcia jest A.Stelmach, a wydawcą pocztówki Krajowa Agencja Wydawnicza.

Author: KL_Radom
newser
Comments: 6

1968 - Warszawa, al. Jerozolimskie. Zdjęcie z tygodnika 'Motor'. Autora nie podano..
Author: Janek1236

Comments: 1

1970 - Radom; ul. Żeromskiego tuż obok kościoła garnizonowego. To miejsce obecnie wygląda zupełnie inaczej. Jest tu deptak, a autobusy miejskie nie jeżdżą tędy już całe lata. Rok wstawiłem na chybił-trafił. No i mamy na TWB świadectwo, że w Radomiu jeździły Sany H100B.
Jest to zdjęcie wycięte bardzo dawno temu z jakiejś gazety. W między czasie nieco się zabrudziło i postrzępiło. Jako małe dziecko dokonałem aktu profanacji i napisałem długopisem linę 1. A ówczesne techniki druku i retuszu sprawiły, że bardziej przypomina to "monidło" niż rzeczywistą fotografię.

Author: KL_Radom
newser
Comments: 1

10 october 1972 - Kraków, teren Huty im. Lenina (ob. Tadeusza Sendzimira). "Załoga Huty Lenina otrzymała ostatnio nowy pojazd `Autosan H-9`. Jest on widomym rezultatem zacieśnijącej się współpracy między tymi zakładami. Hutnicy dostarczyli więcej blachy, z której można było wyprodukować więcej wozów. Autobus z Sanoka jest konstrukcji polskiej. Pochodzi z serii informacyjnej, wyprodukowanej w 100 egzemplarzach. Posiada nowoczesną, elegancką sylwetkę, jest przeszklony i komfortowo wyposażony. Seryjna produkcja H-9 ruszy w drugiej połowie roku 1975. Do tego czasu pracownicy z HiL zdążą z okien autobusu z Sanoka obejrzeć wiele pięknych zakątków kraju". Opis pochodzi z rewersu zdjęcia. Autor podpisany jako CAF-Gawliński. Autobus z drugiej serii informacyjnej - produkcję modelu rozpoczęto dwa lata później. Zdjęcie ze zbiorów Michała Kozińskiego
Author: zadzior

Comments: 2

1972 - Zakopane – aleja 3 Maja. Jeden pracuje, czterech kibicuje. Kremowo-niebieski autobus zakopiańskiego PKS pracuje, wożąc pasażerów po mieście i okolicy. Kibicują autobusy marki San H100 i Ikarus 620 oraz dwa ogórki. Z większym pojazdów widocznych na zdjęciu jest jeszcze jeden ogórek i osobowy pontiac. Z góry ulica przypomina nieco trasę kolejki linowo - terenowej PKL na Gubałówkę, z charakterystyczną mijanką pośrodku. Na mijance brakuje tylko drugiego, kremowo-niebieskiego autobusu. Gdzie się podział? To wyjaśni następne zdjęcie.
Author: Wojtek

Comments: 13

1972 - Zakopane – dworzec PKS. W tle dom wypoczynkowy „Kolejarz”. Dla uspokojenia emocji po poprzednim zdjęciu http://phototrans.pl/14,791832,0.html#1439725 coś innego z Zakopanego. Ten ogórek po groźnym wypadku przeszedł poważną operację. Dostał nowe życie. Zupełnie inne. Stał się mniej praktyczny, nieprzydatny do ruchu liniowego, ale za to bardzo ciekawy. Uwagę zwracają boczne okna, których dolna linia przebiega poniżej linii okien w standardowych jelczach i stelaże dachu ułożone pod ujemnym kątem dopasowanym do opadającej linii okien bocznych. Zdaje mi się, że autobus ten widywałem w latach 1972-1974. Pewności jednak nie mam. Czy był to pierwszy w kraju ogórek z otwartym nadwoziem?
Author: Wojtek

Comments: 20

1972 - Zakopane – aleja 3 Maja. Autobus jadący pod górę spóźnił się nieco na mijankę, o której napisałem tu http://phototrans.pl/14,793308,0,Jelcz_272_MEX_.html . Przyczyniła się do tego furmanka. Cóż w zaprzęgu jest tylko jeden koń, autobus ma ich aż 160. A wszystko to obserwowałem z tarasu kawiarni „Pyszna” znajdującej się na dachu Spółdzielczego Domu Handlowego Granit należącego do PSS „Społem”. Budynek powstał w 1965 roku, a nazwę swoją wziął od sąsiedniej willi zamieszkałej przed wojną przez znanego w Zakopanem adwokata. Kawiarnia w tym miejscu wciąż istnieje, choć zmieniło się w niej wszystko, łącznie z nazwą. Ale widok na Tatry jest stąd ciągle najlepszy, choć w nieco innym kierunku i przy lepszej pogodzie. :-)
Author: Wojtek

Comments: 14

1972 - Gdańsk, al. Grunwaldzka. Moje foto nr. 3700 na TWB :)
Author: Łukasz Kuczewski
edytor
Comments: 10

1972 - Zakopane – ul. Tadeusza Kościuszki. Jeszcze jedno spojrzenie z tarasu kawiarni „Pyszna” na parking za stacją benzynową CPN. Ten nieduży plac dawniej też służył autobusom. Był tu dworzec autobusowy PKS. Po wybudowaniu nowego dworca plac stał się parkingiem, a skromny budynek dworca, budynkiem stacji paliw. Spojrzenie w dół na parking zdradza lokalną ciekawostkę. Równie łatwo jak ogórki z JZS można był tu spotkać te wyprodukowane u południowych sąsiadów. Mnóstwo tu było škód z Czechosłowacji. Niektóre jeździły w regularnej komunikacji pomiędzy przygranicznymi miastami leżącymi po obu stronach granicy. Inne przyjeżdżały z wycieczkami, często o charakterze „biznesowym”. Na targu pod Gubałówką można był kupić niemal wszystko od miejscowych, od Czechów, Słowaków, Rumunów, Węgrów. Brak wszystkiego w sklepach nie oznaczał, że czegoś nie było na rynku. Przeciwnie. Innymi często spotykanymi w Zakopanem autobusami były ikarusy. Głównie z Węgier. Ale nie tylko. To naprzeciwko orbisowskiego hotelu „Giewont”, sąsiadującego z domem handlowym „Granit”, pewnego dnia zaparkował kremowo-czerwony, katowicki autobus z numerem 55. Zwróćcie uwagę, że każdy z czterech ogórków widocznych na zdjęciu jest inny, a wszystkie mają czechosłowackie tablice rejestracyjne. Nie daje to jednak pewności co do rodowodu. Ikarus, tkwiący w środku, jak rodzynek w cieście, przybył z Węgier.
Author: Wojtek

Comments: 13

july 1973 - Zakopane – ul. 3 Maja. Ogórek komunikacji miejskiej pracowicie pnie się w stronę Kuźnic. Chociaż liczba pasażerów z pewnością nie przekracza dopuszczalnych wartości, to widać, że autobus nie raz pracował na granicy swoich możliwości. Linia numer 1, którą obsługuje autobus łączyła dworzec PKS z Kuźnicami. W drodze powrotnej oznaczenie linii będzie inne. To taka specyfika zakopiańskiej komunikacji miejskiej, obejmująca wszystkie połączenia. Kto pamięta, jakim numerem oznaczona była linia w drodze powrotnej z Kuźnic do dworca PKS? Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 13

1973 - Zakopane, skrzyżowanie ulic Krupówki i Tadeusza Kościuszki. FIAT 682RN2. Kosmiczny autobus, komfort jazdy w nim był nieporównywalny z czymkolwiek na ziemi. Bardzo cichy w przeciwieństwie do ogórka, a zwłaszcza Škody 706RO, która w ilości sztuk 1 produkowała więcej huku niż wszystkie pozostałe samochody na ulicy. Piękne nadwozie, w dobrym włoskim stylu, dwu- lub trójkolorowe. Kształt i malowanie sprawiały, że przód autobusu kojarzył mi się z misiem Uszatkiem. Te autobusy były także bezpieczne. Dodatkowe drzwi ewakuacyjne umieszczone po lewej stronie w tylnej części autobusu, zapewniały szybkie opuszczenie pojazdu w razie wypadku. Ciekawostka, kierownica z prawej strony, po włosku. Całości dopełniał bagażnik na dachu wraz z drabinką. Eh, dziś takich autobusów już nie ma. Bardzo je lubiłem. Z wybranych tras dalekobieżnych fiaty z czasem trafiały na trasy komunikacji miejskiej. Ten, jak mi się wydaje, był ostatnim Mohikaninem w zakopiańskim PKS. Ale nie było to moje ostatnie z nim spotkanie.
Author: Wojtek

Comments: 9

1973 - Zakopane – ul. Bronisława Czecha. Wycieczkowy przekładaniec na parkingu pod Wielką Krokwią. Dwa miejskie autobusy z Nowego Sącza i coś jeszcze. W czasach, gdy dobre radia i nagłośnienie w autobusach były rzdkością, muzykę i śpiew zapewniali pasażerowie. W wielu autobusach znalazł się ktoś z akordeonem, a śpiewali niemal wszyscy, niezależnie od talentu. Z autobusów pełnych dzieci dobiegały słowa piosenki „Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę”. Przebojem wycieczek zakładowych była piosenka „Góralu, czy ci nie żal”. Im bliżej domu, im więcej we krwi wiadomo czego, tym częściej była powtarzana i na coraz smętniejszą nutę. Nikt nie dostrzegał stanu technicznego pojazdów. Ten san niczym się nie wyróżniał pod tym względem, wśród innych autobusów. Zwróćcie uwagę na brudną plamę przy klapce wlewu paliwa. Wtedy paliwo w przedsiębiorstwach było państwowe, czyli „niczyje”. Lało się strumieniami. Mimo to wciąż były nadwyżki ponad niewyśrubowane normy spalania, a paliwo trafiało do prywatnych samochodów po okazyjnych cenach.
Author: Wojtek

Comments: 31

july 1974 - Zakopane – parking pod Gubałówką. Dwa autobusy Miejskiej Komunikacji Samochodowej Gorlice na wycieczce. Sądząc po flagach na autobusie, to mogła być niedziela 21 lub poniedziałek 22 lipca. Tak zwane środki masowego przekazu wychwalały wówczas pod niebiosa władze partyjne i państwowe (kolejność właściwa) za uruchomienie Portu Północnego w Gdańsku oraz trasy. Trasy, o której w Misiu Stanisława Barei śpiewano: "Hej, młody junaku, smutek zwalcz i strach, przecież na tym piachu za trzydzieści lat, przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta, szeroka jak morze, Trasa Łazienkowska, i z brzegiem zepnie drugi brzeg, na którym twój ojciec legł!" W okienku pocztowym ktoś przybił na zdjęciu niewłaściwy stempel. Autorem jest Bohdan Turżański. P.S. Dlaczego sany w Gorlicach przypisane są do MZK?
Author: Wojtek

Comments: 11

6 august 1974 - Wrocław, ul. Powstańców Śląskich. Przejazd okolicznościowy? Nie. To codzienność w tamtych czasach. Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 4

6 august 1974 - Wrocław, ul. Powstańców Śląskich. Ostatnie zdjęcie z tego miejsca. Wydawało się, że miejsce nie powinno sprawić wrocławianom kłopotu, skoro widoczny w tle budynek stoi do dzisiaj i jest dość charakterystyczny. Ale sam wiem jak to jest, gdy dostaje się zdjęcie sprzed lat z prośbą o ustalenie, gdzie zostało zrobione. Czasem nie jest łatwo, choć mieszkam w Lublinie od... Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

6 august 1974 - Wrocław, ul. Powstańców Śląskich. Na poprzednim zdjęciu z tej serii Świadek opisał, jak lubił wysiadać w biegu z takiego tramwaju, po otwarciu drzwi przez mamę. Na tym zdjęciu widać, że drzwi nie zostały nawet zamknięte przed ruszeniem z przystanku. Jeden z pasażerów ostentacyjnie opiera się plecami o poręcz przy drzwiach. Motorniczy i pozostali pasażerowie (wyglądający jak miniaturki wewnątrz modelu) z niezmąconym spokojem korzystają z naturalnej klimatyzacji. Rozleniwiający upał i słońce świecące prosto w oczy sprawiły, że nie zauważyli podejrzanego osobnika z aparatem fotograficznym wymierzonym w tramwaj. Zgroza.
Author: Wojtek

Comments: 5

august 1974 - Radom. Dziś dzień wspominania. Mój wehikuł czasu dotarł właśnie tu, na ulicę Romualda Traugutta w Radomiu.
Author: Wojtek

Comments: 9

august 1974 - Wrocław - skrzyżowanie ulic Dąbrowskiego/Małachowskiego. Linke-Hofmann w pełnej krasie. Dumny motorniczy wiezie same panie. Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 8

1974 - Zakopane. Phänomen Garant 30 k VW/B 18. Mały autobus wyprodukowany w zakładach VEB Robur-Werke w Zittau na dalekiej wycieczce. Autobus ma symetryczne boki. Identyczne drzwi po lewej służą wyłącznie kierowcy. Inne ujęcie tego pojazdu w książce Martina Haráka Autobusy a trolejbusy východního bloku, Grada Publishing, a.s., Praga 2014 (str. 142).
Author: Wojtek

Comments: 2

1974 - Jędrzejów – ul. Partyzantów. Dramat na przejeździe kolejowym. Dramat fotografa. Co ciąć? Autobus, czy wąskotorową lokomotywę. Czasu na odsunięcie się nie było. Ledwie wyskoczyłem z naszej škody 100, którą jechaliśmy na wakacje do Zakopanego.
Author: Wojtek

Comments: 11

1974 - Lublin- ul. Nowogródzka. Zapewne jeden z autobusów turystycznych z serii przedprodukcyjnej w wersji zmodyfikowanej w roku 1970. Próbne tablice rejestracyjne i tabliczka „Samochód doświadczalny” pozwalają na snucie przypuszczeń, że był w dyspozycji Ośrodka Badawczo Rozwojowego Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Wciśnięty w wąską i ślepą uliczkę domków jednorodzinnych u samego jej wylotu sugeruje, że kierowca wpadł do domu na kotlet schabowy. Coś mi się wydaje, że na liczniku kilometrów zera z przodu są w przewadze. Same przypuszczenia i domysły. Ale wszystkie baaardzo prawdopodobne. W każdym razie to nie sen.
Author: Wojtek

Comments: 20

july 1975 - Vrchlabí. Krótki postój we Vrchlabí podczas wyprawy do Szpindlerowego Młyna zaowocował kilkoma zdjęciami autobusów. Tutaj wycieczkowa Karosa ŠD11 (lub ŠL11), należąca do wciąż istniejącego ČSAD (chociaż już bez Č) w dalekiej Prievidzy na Słowacji, omija lokalną ŠL11 z nieistniejącego już ČSAD Trutnov - oddział 502. Autor Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 19

1975 - Jelenia Góra – ul. Bankowa na dwóch zdjęciach. U góry: 1975. Do WPK trafiły dwa przegubowe ogórki. Zapewne wywoływały zainteresowanie. Nie słychać jednak, by nawet w archiwach przewoźnika zachowały się ich zdjęcia. Autor: Wojciech Turżański. U dołu: 2009. Młodszy brat przegubowych ogórków doczekał się wielu zdjęć. Jeździł znacznie dłużej i w innych czasach. Autor: Tomasz Flaga. To ostatnia z pocztówek opracowanych przez Tomasza Flagę w 2009 roku.
Author: Wojtek

Comments: 8

1975 - Jelenia Góra – ul. Jana III Sobieskiego. Dziś kolejna pocztówka z Jeleniej Góry. Chociaż oznaczona numerem 4, to chronologicznie powinna znaleźć się na początku kolekcji. Czarno-białe zdjęcie wykonałem bowiem latem 1975 roku, a sany dawno już zniknęły z ulic miasta i pamięci mieszkańców. Autobus ze zdjęcia nie wygląda reprezentacyjnie. Zdaje się, że mechanicy MPK stawali na głowie, by wyruszył na miasto, a dyspozytor zadbał o informację dla pasażerów. ;-) Kolorowe zdjęcie Tomasza Flagi, jak zawsze starannie wykonane i perfekcyjnie zestawione w całość. Często szukam w galerii współczesnych zdjęć z miejsc, w których byłem i fociłem. Ta pocztówka dla mnie, to takie 2 w 1. Mam nadzieję, że sprawi frajdę miłośnikom komunikacji miejskiej.
Author: Wojtek

Comments: 5

1975 - Ostrowiec Świętokrzyski, wyjazd z zajezdni MPK. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 5

1975 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia MPK. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 3

8 may 1976 - Radom - ul. A. Mickiewicza. 8 maja, jedna z dwunastu wolnych sobót w roku 1976. Następnego dnia przypadał Dzień Zwycięstwa, święto oficjalne zwane Narodowym Świętem Zwycięstwa i Niepodległości. Dlatego na autobusie są flagi. Ta jednobarwna nie jest niebieska. Na ulicy jeszcze cicho i spokojnie. Do 25 czerwca. Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 9

july 1976 - Gdański – Wały Jagiellońskie. Życie po życiu. Zdjęcie z lipca 1976 r. tramwaju skasowanego w 1974 r. Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 10

28 august 1976 - Hradec Králové. 20 jego braci pojechało w 1972 roku do Bergen. Ten pozostał w rodzimych stronach. Fot. Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 3

28 august 1976 - Hradec Králové.Ten trolejbus tak rozmiłował się w swoich codziennych obowiązkach, że swoją emeryturę także zamierzał spędzić w pobliżu jednej z pętli. Fot. Bohdan Turżański
Author: Wojtek

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia WPKM. Ogór + fabryczna H9 = piękne czasy :) Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 7

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia WPKM. Piękny ogór :) Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 10

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, pętla pod Hutą. To zdjęcie jest najlepszym dowodem na to, co robić, gdy potrzeba minibusa na linie a na rynku nie ma wetlin, solin, alpin itp. :) Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 7

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia WPKM. Odnoszę wrażenie, że gdy zaczął działać WPKM to numeracja szła od 1. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 6

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia MPK. Lata 70-te. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 5

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia WPKM. Wnętrze fabrycznej H9-35 z początku produkcji. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 3

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia WPKM. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 1

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia WPKM. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 3

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia WPKM. Świeże bułeczki. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 2

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, pętla pod Hutą. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 11

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia WPKM. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 7

1976 - Ostrowiec Świętokrzyski, pętla pod Hutą. Zdjęcie dzięki uprzejmości MPK Ostrowiec Świętokrzyski.
Author: Jelcz970

Comments: 10

28 july 1977 - Stalowa Wola, ul. Przemysłowa. Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień... Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 6

october 1977 - Potsdam - Mendelssohn-Bartholdy-Straße. Dziś wyprawa do roku 1977, do kraju, którego z pewnością nie odwiedzicie. Wyprawa z małym dreszczykiem, bo to zdjęcie zrobione zostało z duszą na ramieniu. Tablica wprawdzie informuje o zakazie wstępu tylko dla członków obcych misji wojskowych, ale nie za takie zdjęcia nasza milicja lub WSW zwijała z ulicy... Trolejbus oddala się od najbardziej chyba strzeżonej na świecie granicy pomiędzy NRD i Berlinem, nazywanym u nas Berlinem Zachodnim. Zaraz skręci w prawo w Großbeerenstraße i dobiegnie do końca ulicznej pętli na wschodnim krańcu linii B, by dotrzeć do drugiej ulicznej pętli w Babelsbergu, zresztą też blisko granicy z tym gorszym Berlinem. Dlaczego w zdjęciach tematycznych nie ma tematu "Zrobione z duszą na ramieniu" albo "Z narażeniem życia"? ;-) Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 23

february 1978 - Wrocław - skrzyżowanie ulic Legnickiej i Podwale. Najstarsze zdjęcie tego tramwaju. Obok jelcz z próbną tablicą rejestracyjną. Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 8

14 june 1978 - Bratysława - ul. Podkolibská. Początek malowniczego podjazdu na Kolibę. Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 5

15 june 1978 - Zlin - náměstí Práce. W latach 1977-1979 zmieniono organizację ruchu w centrum ówczesnego Gottvaldova, w wyniku czego powstał istniejący do dzisiaj układ ulic jednokierunkowych. "Ubocznym efektem" przebudowy był tymczasowy łącznik w poprzek placu, którym podąża jedna z dopiero co dostarczonych dziewiątek linii na linii D z dworca kolejowego w Otrokowicach do pętli Padělky IX. Autor: Bohdan Turżański
Author: Wojtek

Comments: 2

july 1978 - Zakopane - Dworzec PKS. Komunikację miejską „od zawsze” zapewniały tu autobusy PKS. Dlatego po mieście kursowały autobusy przeznaczone do komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Jednymi z najciekawszych były autobusy międzymiastowe FIAT RN. Przeznaczone były do obsługi dalekobieżnych, flagowych tras, ale pod koniec służby trafiły na zakopiańskie ulice. Ale tu służba lekka nie była. W sezonie autobusy bywały tak wypełnione, jak w dużych miastach w godzinach szczytu. Do Zakopanego trafiły też jelcze PR110. Główny bohater zdjęcia ma tablicę rejestracyjną z niskim numerem, znacznie niższym, niż ogórek stojący obok. Oznacza to, że numery bardzo szybko przechodziły na kolejne, rejestrowane pojazdy. To pierwsze w galerii zdjęcie zakopiańskiej peerki z PKS. :-)
Author: Wojtek

Comments: 47

1978 - Ostrowiec Świętokrzyski, zajezdnia WPKM. Z tego miejsca chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu Lesławowi Bąciszowi z MPK Ostrowiec Świętokrzyski za podesłanie wielu historycznych zdjęć z Ostrowca. Fotka numer 1000.
Author: Jelcz970

Comments: 38

1979 - (około) Opole, ul. Chabrów. Z informacji które posiadam wynika, że w latach 1976 - 1979 pojawiło się w Opolu około 100 sztuk H9-35 (numery taborowe od #630 w górę). Później w 1985 roku pojawiło się jeszcze kilkanaście (#601 - #613), które jednak zabawiły około roku i zostały sprzedane. Zdjęcie dzięki uprzejmości firmy ECO, autor nieznany.
Author: DAN
edytor
Comments: 12

july 1980 - Jelenia Góra - ul. Wolności/al. Wojska Polskiego. W roku 2009 Tomasz Flaga zaprojektował kilka pocztówek poświęconych komunikacji miejskiej w Jeleniej Górze. Na górze (nomen omen) każdej z pocztówek znalazło się moje zdjęcie z 1975 lub 1980 roku. Na dole współczesne, wykonane przez pomysłodawcę pocztówek.
Author: Wojtek

Comments: 9

8 august 1980 - Gdańsk – ul. Ułańska (obecnie Podwale Przedmiejskie). Nierozłączna para #3121 i #3122. Razem w Gdańsku, razem w Krakowie.
Author: Wojtek

Comments: 11

8 august 1980 - Gdańsk – ul. Łąkowa. Stodwójka w klasycznej oprawie.
Author: Wojtek

Comments: 11


Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: